Różnica między dezodorantem, a antyperspirantem

Dezodorant i antyperspirant to dwa szeroko stosowane produkty kosmetyczne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wiele osób korzysta z tych produktów każdego dnia, ale jaka jest między nimi różnica?

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Antyperspirant i dezodorant mają kilka kluczowych różnic. Dezodorant maskuje nieprzyjemny zapach, a antyperspirant zmniejsza ilość potu. Oba produkty działają wszędzie tam, gdzie są nakładane na ciało, najczęściej pod pachami. Wielokrotnie dezodorant i antyperspirant łączy się w jednym produkcie.

Dezodoranty oferują dwie formy ochrony przed przykrym zapachem. Pierwszym z nich są właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które zmniejszają liczbę bakterii wytwarzających nieprzyjemny zapach. Drugi to zapach, który maskuje wytwarzany zapach.

Tymczasem antyperspiranty blokują gruczoły ekrynowe organizmu, które wytwarzają pot. Odbywa się to zwykle za pomocą składnika na bazie aluminium.

Zarówno antyperspiranty, jak i dezodoranty są zatwierdzone jako produkty bezpieczne do codziennego użytku, nie stwarzające ryzyka szkodliwych skutków ubocznych. Mimo to, dzięki składnikom takim jak aluminium i parabeny, nastąpił wzrost oferowania bardziej naturalnych alternatywnych składników.

Zalety dezodorantu i antyperspirantu

Korzyści z dezodorantu. Pocenie się jest naturalną reakcją Twojego organizmu. Nawet jeśli potrafisz ominąć widok potu, wydzielany przez niego zapach może Cię zawstydzić. Dezodorant pomaga maskować ten zapach, a nawet może sprawić, że będziesz pachniał lepiej, w zależności od zapachu produktu dezodorantowego.

Co więcej, dezodorant może sprawić, że poczujesz się pewniej i mniej skrępowana. Jeśli ćwiczysz na siłowni lub uprawiasz sport wyczynowy, możesz być bardziej efektywny, jeśli nie myślisz o zapachu swojego ciała.

Korzyści z antyperspirantu. Antyperspirant może mieć dodatkową zaletę działania jako dezodorant ze względu na sposób działania produktu. Gdy antyperspirant blokuje gruczoły potowe, blokuje również wydostawanie się nieprzyjemnego zapachu, co zmniejsza jego nieprzyjemny zapach podczas pocenia się.

Należy pamiętać, że korzyści te są tymczasowe i może być konieczne ponowne zastosowanie produktu w celu uzyskania dalszej skuteczności. Kąpiel lub umycie ciała usuwa antyperspirant i przywraca zdolność wydzielania potu z zaatakowanych gruczołów.

Zagrożenia związane z dezodorantem i antyperspirantem

Ważenie antyperspirantu i dezodorantu wiąże się z różnymi zagrożeniami. Ponieważ obawy dotyczące ryzyka raka zostały zbadane i rozwiązane, nie są one głównym problemem przy wyborze dezodorantu lub antyperspirantu. Jeśli jednak masz jakiekolwiek alergie na zapachy, uważnie przeczytaj etykiety.

Stosowanie dezodorantu lub antyperspirantu z dodatkiem zapachu naraża Cię na ryzyko rozwoju alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Jedno z badań wykazało, że dezodoranty i antyperspiranty znajdują się na szczycie listy produktów kosmetycznych wywołujących alergiczne reakcje skórne.‌‌