Regularne chodzenie z kijkami to jedna z aktywności fizycznych, która wspomaga proces zrzucania zbędnych kilogramów. Chodzenie ze specjalnymi kijkami to forma treningu zapoczątkowana w latach 20. XX wieku w Finlandii. Do zalet tej aktywności zalicza się przede wszystkim wpływ na wzmocnienie mięśni, poprawę krążenia, zwiększenie wydolności organizmu czy wsparcie procesu odchudzania.
Zdrowie. Jak nordic walking wpływa na odchudzanie?
W trakcie uprawiania tej aktywności fizycznej angażowane są liczne partie mięśniowe. Według szacunkowych obliczeń w trakcie godziny intensywnego marszu spala się około 400 kalorii(dla porównania podczas tradycyjnego spaceru spalamy trochę ponad 200 kalorii). Nordic walking wspiera walkę z nadprogramowymi kilogramami poprzez zmianę obecnej w organizmie tkanki tłuszczowej na mięśnie. W trakcie prawidłowego i regularnego treningu pracują partie mięśniowe:
- rąk,
- nóg oraz
- kręgosłupa
Mięśnie w trakcie ćwiczeń zwiększają swoją objętość, dotleniają się oraz spalają tłuszcz. Spacery nordic walking dodatkowo wysmuklają sylwetkę i zwiększają wydolność fizyczną organizmu, a efekty regularnych treningów są widoczne już po miesiącu. W miarę zwiększania wydolności fizycznej można dowolnie zwiększać obciążenie i długość spaceru. Początkowo tkanka tłuszczowa zacznie ubywać z okolic brzucha, talii, a także ud. Oczywiście stały trening powinien być wsparty zbilansowaną dietę, zdrowym trybem życia i odpowiednim czasem regeneracji organizmu.
Jakie zalety posiada trening nordic walking?
Systematyczne chodzenie z kijkami wpływa na różne funkcje organizmu. Przede wszystkim poprawie ulega ogólna kondycja i sprawność fizyczna, wzmacnia się układ odpornościowy. Regularna aktywność fizyczna w postaci nordic walking pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się kontuzji stawów w wyniku przetrenowania. Zaleca się również nordic walking na odchudzanie, gdyż przyśpiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Regularny spacer z kijkami pobudza enzymy trawienne oraz wspiera procesy metaboliczne w organizmie człowieka trenującego. Intensywny spacer angażuje do pracy aż 90% mięśni całego ciała. Poza tym jest to sport uniwersalny, który można uprawiać przez cały rok. Dla odniesienia widocznych efektów konieczny jest chód z kijkami w prawidłowy sposób oraz odpowiednio dobrany sprzęt.
Jak dobrać sprzęt do nordic walking i jak chodzić?
Kijki powinny być dostosowane do wzrostu trenującego, w sposób pozwalający na pełną swobodę ruchu. Długość kijków jest obliczana według odpowiedniego równania: wzrost użytkownika trzeba pomnożyć razy 0,68. W trakcie wykonywania nordic walkingu kijki należy ustawiać pod kątem do tyłu, trzymać je na końcu oraz układać naprzemiennie do wykrocznej nogi w kroku. Dla efektywnego treningu nordic walking konieczna jest prawidłowa technika chodu oraz teren, na którym realizowany jest spacer. Najlepsze efekty daje spacer po:
- terenach zróżnicowanych wysokościowo,
- nierównych leśnych ścieżkach,
- plażach czy
- górach.
Jaka powinna być częstotliwość treningów nordic walking?
Pozytywne efekty uprawiania nordic walking są widoczne już po kilku tygodniach regularnego maszerowania. Najważniejszym warunkiem jest systematyczność. Powinno się wykonywać co najmniej 3 treningi tygodniowo (po ok. 40-60 minut każdy). Z kolei prawidłowa technika marszu zapewni odciążenie stawów i uruchomi najważniejsze partie mięśni. Regularne maszerowanie z kijkami w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą pozwoli stracić nawet 5 kg w ciągu miesiąca. Oprócz efektu odchudzającego maszerowanie powoduje ujędrnienie skóry oraz brak cellulitu. Z kijkami można spacerować nawet po obfitym posiłku, gdyż aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przyspiesza pracę jelit i pomaga szybciej spalić kalorie. Nordic walking to propozycja dla każdego bez względu na wagę i wiek.