Praktykowanie jogi to sposób na zdrowe i silne ciało, wzmocnienie odporności czy psychiki. Niestety dostępność praktykowania asan pod okiem nauczyciela, w szczególności w dobie pandemii jest mocno ograniczone. Dlatego też rozwiązaniem wydaje się być joga w domu. Joga przynosi jedność ze swoim ciałem i oddechem oraz pogłębiony relaks. Jak rozpocząć praktykowanie jogi w domu?
Sposoby na jogę w domu
Obecnie w internecie można znaleźć nawet szkoły jogi, które oferują lekcje audio, dostępne na już nagrania, prowadzone medytacje czy teorię i cenne wskazówki dotyczące jogi. Można także samodzielnie rozpocząć wykonywanie asan w domu, po zapoznaniu się z informacjami, co jest potrzebne do jej praktykowania, jak:
- odpowiednie miejsce w domu,
- mata do ćwiczeń,
- zapoznanie z podstawowymi sekwencjami na zajęciach lub na filmikach z YouTube(“dla początkujących”),
- konieczność kontrolowania postawy w trakcie ćwiczeń,
- wprowadzenie jogi do codziennej rutyny,
- potrzeba wykonania końcowego relaksu (Śavasana),
- skorzystanie, chociaż raz z regularnych zajęć, aby załapać podstawy.
Warto pamiętać, że osoby mające kłopoty zdrowotne i pozostające pod okiem specjalisty powinny skonsultować pomysł praktyki jogi. Dodatkowo ćwiczenia jogi nie są stworzone specjalnie dla konkretnej osoby.
Dla kogo jest przeznaczona joga w domu?
Joga praktykowana w domu jest skierowana głównie do osób, które poszukują i są otwarte na wiedzę. Nie wystarczy tylko odwzorowanie asan pokazywanych na filmikach. Warto zgłębić temat i poszukiwać bardziej skomplikowanych pozycji. Poza tym jest to dobra opcja dla osób pracujących w domu, gdyż w każdej chwili mogą skorzystać z maty i poćwiczyć. Jogę może ćwiczyć każdy, o ile wsłuchuje się w sygnały swojego ciała. Joga w domu może być także uzupełnieniem regularnych treningów w grupie. Do ćwiczeń w domu nie jest potrzebny żaden sprzęt. Można używać maty, ale dla każdego to kwestia przyzwyczajenia. Do ćwiczeń wystarczy chęć i kawałek wolnej i spokojnej przestrzeni. Ważny natomiast jest ubiór, który powinien być swobodny (np. legginsy i top). Według instruktorów jogi lepiej jest ćwiczyć krócej, ale częściej. Regularne ćwiczenia dają niesamowity efekt i na pewno podtrzymają motywację do dalszych praktyk. Zanim przystąpimy do praktykowania jogi w domu warto najpierw przejrzeć kilka stron internetowych o tej tematyce oraz obejrzeć krótkie filmiki z ćwiczeniami, które są odpowiednie na początek przygody z tymi ćwiczeniami. Niektóre aplikacje oferują kilka darmowych programów i treningów na różnym stopniu zaawansowania (nawet z podziałem na typy ćwiczeń).
Co ćwiczyć na początku jogi w domu?
Joga w domu jest skuteczna nawet dla początkujących, o ile dobierze się właściwe ćwiczenia. Dlatego też praktykowanie jogi w dom -u warto rozpocząć od podstawowych asan niewymagających dużej sprawności, które przynoszą jednak ulgę w bólach pleców, rozluźnienie czy ukojenie nerwów. Jogę warto ćwiczyć w pomieszczeniach, które nie są zagracone i zapewniają odpowiednią przestrzeń do wykonania asan. Trenować powinno się boso lub w skarpetkach, a dla wygody warto spiąć włosy. Na początek należy zapoznać się z prawidłowym oddechem, gdyż joga łączy w sobie trzy sposoby oddechu:
- obojczykowe,
- piersiowe i
- brzuszne.
Każdego dnia zwykle oddychamy płytko i nabieramy mało powietrza do płuc. Natomiast dla własnego zdrowia powinniśmy oddychać torem brzusznym, który stanowi kierunek do wewnętrznej harmonii. Oddech brzuszny zakłada nabranie przez nos dużej ilości powietrza tak, aby uniósł się brzuch. Pomiędzy wdechem i wydechem nie powinno robić się przerw. Jest to pożądany typ oddechu w jodze, gdyż pogłębia rozluźnienie i uwalnia od stresu. Do opanowania tego rodzaju oddechu konieczne są regularne ćwiczenia oddechowe. W trakcie praktykowania jogi w domu nie należy ani na chwilę wstrzymywać powietrza.