Mała czarna? Poznaj historię ponadczasowego klasyku

Mała czarna to najbardziej znany strój na świecie. Jest to strój, który może być w wersji wieczorowej czy klasycznej. Tak naprawdę może być założony w każdej chwili i zawsze będzie pasować, gdyż klasyka zawsze się obroni. Współcześnie niemal każda kobieta ma w swojej szafie wersję małej czarnej.

Kiedy pojawiła się mała czarna?

Mała czarna, czyli Little Black Dress miała swoją premierę w 1926 roku. Wtedy to Coco Chanel wprowadza ją na salony jak i światowe wybiegi. W amerykańskim Vogue’u rysunek małej czarnej ukazywał prostą, czarną sukienkę do łydki, która nie miała wzorów czy zbędnych ozdób. Minimalistyczny krój sprawił, że była określana jako uniform stylowych kobiet. Pojawienie się małej czarnej zbiegło się z nowym wizerunkiem kobiet, które stały się wyzwolone, pewne siebie, zdecydowane i niezależne. Mała czarna od zawsze charakteryzuje się uniwersalnością oraz eleganckim charakterem. Jako produkt dostępny na skalę globalną mogła być noszona przez wszystkie kobiety bez względu na wiek czy pozycję społeczną. Upowszechnienie tego stroju nastąpiło przede wszystkim w okresie Wielkiego Kryzysu (z uwagi na względy ekonomiczne). Popularyzację tego stroju zapewnili również producenci filmowi w Hollywood, gdyż mała czarna nie była zniekształcana na ekranie.

Dlaczego „mała”?

Określenie mała nie odnosiło się do sukienki o długości mini. Przymiotnik mała dotyczył prostoty i umiaru, których brakowało do tej pory kobiecym kreacjom.

Od kiedy panuje „mała czarna”?

Pomimo wprowadzenia tego stroju na salony przez Coco Chanel, największe sukcesy mała czarna odnosiła w latach 50. Wtedy to ten rodzaj sukienki zaczęły nosić takie ikony jak:

  • Brigitte Bardot,
  • Marilyn Monroe czy
  • Rita Hayworth.

Natomiast w 1961 roku zjawiskowa Audrey Hepburn pojawiła się w filmie „Śniadanie u Tiffaniego”, gdzie miała założoną sukienkę zaprojektowaną przez Huberta de Givenchy. Przez dekady ten model sukienki ewoluował i zmieniały się fasony, materiały czy długości. Uniwersalizm małej czarnej sprawił, że pojawiała się w stylizacjach eleganckich, casualowych, rockowych lub nawet sportowych. Bez względu jednak na epokę mała czarna to głównie prostota i uniwersalność kroju.

Jak dobrać małą czarną do swojej sylwetki?

Każda kobieta wie, że istnieje idealna dla niej mała czarna sukienka. W internecie można odnaleźć sporo kreacji, które inspirują się najnowszymi trendami. Przede wszystkim należy określić jej przeznaczenie ( praca, impreza, spotkanie rodzinne). Do pracy warto wybrać np. model z białym kołnierzykiem, a na imprezę z mocniej wyciętym dekoltem. Krój sukienki powinien być dobrany do figury. Dobrze dobrana kreacji potrafi wyszczuplić i ukryć wszelkie mankamenty figury. Z kolei źle dopasowana da odwrotny efekt. Warto pamiętać, że mała czarna to idealna baza do stworzenia ponadprzeciętnych stylizacji. Wystarczą odpowiednie dodatki, które będą przemyślane i ciekawe. Oczywiście uzupełnieniem lub podkreśleniem stylizacji może być biżuteria. Wyboru biżuterii należy dokonać biorąc pod uwagę rodzaj uroczystości czy krój sukienki. Dodatkiem do małej czarnej sukienki jest także torebka, która uzupełnia całą stylizację. Dobór odpowiedniej torebki zależy od okazji jak i fasonu kreacji. Dziś mała czarna jest interpretowana przez projektantów mody na różne sposoby (często przez dodanie jej ostrego charakteru). Mała czarna nie ma jednego, określonego fasonu, więc może być:

  • przylegająca,
  • rozkloszowana,
  • w kształcie literki A.

Mała czarna to idealny wybór na randkę z chłopakiem, ale też spotkanie biznesowe lub wieczór ze znajomymi. Do klasycznej czerni pasuje niemal wszystko, ale warto zachować umiar. Należy podkreślić, że mała czarna już od kilkudziesięciu lat jest niezbędnym elementem damskiej garderoby. Dobrze dobrana mała czarna podkreśli seksapil i zaakcentuje wdzięki.