5 kluczowych zalet Jogi

Joga jest najstarszym systemem filozoficznym. Według jogi ciało i umysł są ze sobą połączone tak, że jedno ma wpływ na drugie i odwrotnie. Wstępną część systemu jogi stanowią ćwiczenia fizyczne (asany), które pomagają uzyskać zdrowe ciało, które jest wolne od bólu. Ćwiczenie asan ma wpływ na polepszenie samopoczucia i jakości życia osoby praktykującej. To także przygotowanie do dalszych stopni jogi, jakimi są medytacja i samopoznanie.

Czy joga to tylko ćwiczenia?

Regularna praktyka jogi wpływa nie tylko na ciało, ale też na umysł (są ze sobą połączone i wzajemnie oddziałują na siebie). Poprzez wzmacnianie mięśni wzmacniamy także psychikę. Co najważniejsze korzyści stosowania jogi zostały udowodnione naukowo. Do udowodnionych naukowo zalet jogi zalicza się takie jej efekty jak:

  • wzmocnienie ciała i wytrzymałości na trudne sytuacje pojawiające się w codziennym życiu;
  • odnalezienie cierpliwości w trakcie ćwiczeń oraz w życiu codziennym;
  • koncentracja na własnym oddechu, a tym samym większa świadomość ciała oraz koncentracja w życiu;
  • naturalny wzrost sił witalnych;
  • odnalezienie równowagi pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Dlatego też joga to nie tylko ćwiczenia, ale rozważny sposób na życie. Joga to coś więcej niż tylko ćwiczenia. Ciągłe badania naukowe wskazują, że joga ma pozytywny wpływ ciało, umysł i emocje.

Naukowo udowodnione korzyści z trenowania jogi?

Powszechnie wiadomo, że joga wpływa korzystnie na całe ciało. Ćwiczenia jogo podnoszą wydolność organizmu, a ciało jest wzmocnione, bardziej elastyczne, odporne i gibkie. To jednocześnie sprawia, że ciało jest mniej podatne na urazy.
W trakcie wykonywania asan harmonijnie rozwijamy ciało, gdyż angażowane są w równym stopniu wszystkie grupy mięśni, stawy oraz kości.
Udowodniono również, że pod wpływem jogi zachodzą korzystne zmiany we krwi, gdyż wzrasta ilość antyoksydantów, co jednocześnie wzmacnia zdolność organizmu do samooczyszczania.
Dodatkowo następuje obniżenie poziomu cholesterolu, glukozy, sodu i trójglicerydów. Z kolei podnosi się poziom adenozynotrójfosforanów – ATP (są odpowiedzialne za biosyntezę kwasów tłuszczowych).
Ćwiczenia jogi wykonywane regularnie opóźniają procesy starzenia się chrząstki, co może zapobiegać złamaniom oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy czy artretyzmu.
Wykonywanie asan sprawi, że nastąpi korekta postawy, gdyż mięśnie wokół kręgosłupa wzmacniają się, stają się elastyczne oraz następuje poprawa ich ukrwienia. Wykonywanie asan to także mniejsze dolegliwości bólowe pleców, barków, karku czy szyi oraz ochrona dysków przed uszkodzeniami. Regularna praktyka jogi wzmacnia nawyk utrzymywania poprawnej postawy ciała, a tym samym zapobiega pojawieniu się wad nabytych oraz jest pomocna w korekcji niektórych wad wrodzonych.
Praktykowanie jogi wpływa na struktury mózgu, przez co zmniejsza nadwrażliwość ciała na ból.
Osoby praktykujące jogę mogą liczyć na wzrost ilości istoty szarej w mózgu, co przekłada się na większą tolerancję na ból czy łagodzenie skutków zmian spowodowanych chronicznym bólem.
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami joga już w ciągu 3 miesięcy praktykowania zapewnia większą poprawę codziennego funkcjonowania ciała oraz zmniejszenie bólu w porównaniu do standardowej opieki medycznej. Według innych badań wykonywanie asan podnosi poziom neuroprzekaźnika GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), którego niski poziom zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera, ale też towarzyszy depresji, stanom lękowym i padaczce. Ćwiczenie asan zwiększa ukrwienie oraz dotlenienie tkanek, co pomaga na utrzymanie ciśnienia na właściwym poziomie. Z kolei koncentracja w trakcie jogi wpływa na zachowanie stałego rytmu serca, co jednocześnie normuje ciśnienie.
Regularne wykonywanie asan obniża ryzyko zawału serca, miażdżycy, udaru, cukrzycy i otyłości. Ma także wpływ na leczenie arytmii serca. Joga zapewnia też sprawny metabolizm, a więc wagę pod kontrolą i mniejsze ryzyko wystąpienia chorób żołądkowo-jelitowych.
Zalet z uprawiania jogi jest zbyt wiele, aby wyróżnić tylko 5 najważniejszych. Korzyści dla zdrowia z powodu praktykowania asan jest bardzo dużo.