Skuteczne sposoby na wzdęcia

Wzdęcia to jedna z najbardziej uciążliwych i wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwości. Przyczyną tego jest nadmierna ilość gazów zbierająca się w jelitach.Wstrzymywanie zalegających gazów powoduje bóle brzucha, natomiast ich uwalnianie jest nieprzyjemne i krępujące. Istnieją różne sposoby na walkę z tym uciążliwym problemem. Poniżej zobaczysz jak radzić sobie z nimi bez faramakologii i niepotrzebnych wydatków.

1. Zrób test tolerancji organizmu na laktozę – jeśli po spożywaniu mleka, jogurtów, serków często masz wzdęty brzuch to znaczy, że masz na nią uczulenie. Odrzuć produkty, które zawierają największe ilości laktozy, a szybko pozbędziesz się problemu.

2. Jedz wolno i regularnie. 4-5 posiłków o regularnych porach powinny przywrócić równowagę w twoim organizmie. Dodatkowo przeżuwaj małe kęsy, nie jedz łapczywie. Duże kawałki i szybkie spożywanie posiłków sprawia, że do organizmu dostaje się więcej powietrza. Słabo pogryziony pokarm gorzej się trawi dlatego warto „celebrować” każdy posiłek. Wyjdzie Ci to na zdrowie.

3. Przygotuj w domu napar z jałowca: rozdrobnione , suszone jagody jałowca zalej wrzątkiem. Parz napar przez 5 minut pod przykryciem, a następnie wypij. Na początku stosuj miksturę 2-3 razy dziennie max 6 tygodni.

4. Pozbądź się stresu z organizmu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie stres powoduje największe spustoszenie organizmu. Bywa przyczyną nie tylko wzdęć, ale również zaparć i biegunek. Jeśli objawy utrzymują się za długo mogą prowadzić do gorszych schorzeń dlatego warto się przed tym bronić.

5. Unikaj gazowanych napojów. Nawet jeśli jesteś fanatykiem słodzonych napojów sięgnij po te bez gazu. Nadmierne spożywanie gazowanych napojów sprzyja wytwarzaniu gazów w jelitach – a efekt końcowy znasz doskonale.

6. Unikaj ciężkostrawnych produktów takich jak rośliny strączkowe. Groch czy fasola mimo iż są zdrowie powodują zaleganie w jelitach nadmiernych ilości gazów. Od czasu do czasu wróć po ten produkt gdyż jest bogatym źródłem witamin dla organizmu z grupy B, C i E potas, magnez i selen).

Pamiętaj jednak, że jeśli wzdęcia utrzymują się u Ciebie zbyt długo warto uda się do lekarza i skontrolować stan zdrowia wykonując ultasonograficzne jamy brzusznej. Prócz złych nawyków żywieniowych powodem wzdęć mogą być również przewlekłe chory, dlatego warto to kontrolować.

Jeśli masz jakieś pytania pisz do nas!

SHARE THIS

RELATED ARTICLES