Jakie właściwości odżywcze posiada dynia?

Dziś będzie o zdrowiu w kolorze pomarańczowym czyli dyni i jej właściwościach odżywczych. Owocu, który od lat ceniony jest za delikatny smak, a od wieków uznawany za sprawdzony lek na wiele dolegliwości.

Dynia to kuzynka cukinii, ogórka i arbuza pochodząca z Ameryki środkowej. Występuje aż w 700 odmianach. W Polsce uprawiana jest jej śródziemnomorska odmiana o intensywnie żółto-pomarańczowym kolorze miąższu, szczególnie bogata w prozdrowotne substancje, w tym beta-karoten, witaminę B1, B2, C, PP, a także składniki mineralne jak fosfor, żelazo, wapń czy potas.

Dynia zawiera również sporo białka, skrobi i kwasów organicznych. I choć mówią, że dynia to „brzuchaty” owoc, wcale nie jest tucząca. 100g miąższu zawiera zaledwie 30 kcal. Dzięki temu pomaga regulować pracę układu pokarmowego, może również przyspieszyć przemianę materii.

Rozgotowany i rozdrobiony miąższ jest lekkostrawny i idealnie nadaje się dla dzieci oraz kobiet w ciąży.  Ponieważ zawiera sporo pektyn, które chłoną wodę z jelit, zatem może być idealnym lekiem na uporczywe biegunki.

Gotowana dynia ma wysoki indeks glikemiczny przez co nie jest odpowiednia dla diabetyków.Zajadasz się dynią? Dobrze! Sprawdź jakie daje Ci to korzyści.Jedną z największych korzyści dają pestki z dyni, które zjadane na czczo przed śniadaniem mogą być skutecznym i naturalnym lekiem przeciw owsikom i tasiemcom u dzieci. A to dzięki kukurbicynie – aminokwasowi, który uszkadza układ nerwowy pasożytów, pomaga się ich pozbyć i usunąć wyprodukowane przez nie toksyny.

Druga z korzyści ucieszy tych, którzy spędzają dużo czasu przed komputerem. Bowiem dynia, a w zasadzie zawarty w niej beta-karoten wspomaga widzenie w nocy, a dzięki właściwościom przeciwutleniającym chroni oczy przed działaniem promieni UV, co spowalnia procesy degeneracji siatkówki.

Obniża ciśnienie krwi. Tak, Olej z pestek dyni jest pełen fitoestrogenu, który zapobiega nadciśnieniu. Naukowcy testowali na szczurach suplement diety z olejem, i okazało się, że pomogło to zmniejszyć skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi w ciągu zaledwie 12 tygodni.

Dynia na lepszy sen. Nasiona dyni są bogate w tryptofan, aminokwas, który przyczynia się do poprawy snu. Tryptofan jest również odpowiedzialna za produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika dobrego samopoczucia, które pomaga się zrelaksować i odprężyć.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES