Czy zimny prysznic rzeczywiście wpływa korzystnie na nasze włosy, skórę i metabolizm?

Mówi się, że zimny prysznic przyczynia się do zwiększenia przemiany materii, a nawet dostarcza dobroczynne właściwości kosmetyczne. Ale czy te korzyści są realne?

Dotyk chłodnej wody, może uczynić dla naszego ciała sporo dobra, ale czy ten chłód jaki czujemy w trakcie kąpieli jest faktycznie tego wart? Czy te właściwości są aż tak duże? Czy warto męczyć się tak nawet zimą?

Spośród wszystkich trendów kosmetycznych, ten można uznać za prawdziwy hit. Liczba wyszukań dla hasła „zimny prysznic” wzrosła w ostatnim czasie aż o 75% na Pinterest, oraz innych platformach społecznościowych. Zwolennicy twierdzą, że zimna temperatura pomaga przyspieszyć metabolizm, doładować nastrój, a nawet poprawić kondycję naszej skóry i włosów.


Korzyści kosmetyczne zimnego prysznica

Jeśli chodzi o włosy, zimna woda zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza pory, a tym samym zaczerwienienia i obrzęki. Co więcej, niskie temperatury zwiększają krążenie (to idealny sposób organizmu na utrzymanie ciepła, który wówczas wytwarza więcej energii aby to ciepło utrzymać, a tym samym zwiększa się nasz metabolizm ). Dlatego dla skóry twarzy czy całego ciała, może to oznaczać, zdrowy blask.Czy zimny prysznic wpływa korzystnie na nasze samopoczucie?

Zimny prysznic przyczynia się również do poprawy nastroju, choć nie ma na to niestety konkretnych badań. W jednym z artykułów magazynu” Journal of Circumpolar Health” dotyczącym tematu „pływanie zimą”, dyscyplinie która jest popularna w Finlandii, wyniki wskazują, że regularnie biorąc kąpiel w zimnej wodzie (uczestnicy pływali cztery razy w tygodniu) można zwiększyć energię i ogólne samopoczucie. Natomiast badanie pochodzące z 2007 roku pokazało, że krótkie, zaledwie 2-3 minutowe zimne prysznice mogą pomóc złagodzić objawy depresji.


Sucha skóra: Jak poprawić kondycję skóry?

Realne korzyści można zauważyć, zaczynając od unikania w pierwszej kolejności super gorących kąpieli. Gorąca woda daje uczucie relaksu, ale nie koniecznie pozytywnie wpływa na skórę i włosy. Pozbawia ona bowiem skórę naturalnych olejków ochronnych, co sprawia, że skóra staje się sucha i swędząca i może nasilać choroby skóry, jak egzema. Jest to szczególnie problematyczne w miesiącach zimowych, gdy zimne powietrze na zewnątrz i suche ciepło wewnątrz naturalnie czynią skórę bardziej spieczoną.


Jak długi musi być prysznic w zimnej wodzie aby zobaczyć efekt?

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz brać zimnego prysznica zbyt długo, aby zobaczyć korzyści skóry i włosów. Wystarczy ostatnie 10 sekund prysznica, a efekty zobaczysz już po pierwszym zabiegu. Napięta skóra i zmniejszone zaczerwienienia.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES