Czy można uzależnić się od kofeiny?

Korzystając z okazji, że dziś obchodzimy „Międzynarodowy dzień kawy” (29.09.2017) przygotowałyśmy dla Was kilka ciekawostek na temat tego jak kawa wpływa na nasz organizm.

Jeśli gorący kubek małej czarnej jest Twoim ulubionym sposobem na rozpoczęcie dnia, prawdopodobnie zauważyłaś, że kiedy go zabraknie Twoje samopoczucie i dobry nastrój drastycznie spada. Dlaczego tak się dzieje?

Kofeina może sprawić, że człowiek czuje się pobudzony, czujny i mniej przygnębiony. To reakcja Twojego organizmu, a nie tego co dzieje się w naszej głowie. Kofeina może pozytywnie wpływać na nasze umiejętności motoryczne i zdolność uczenia się. Kiedy pomijamy ten element stymulujący, ogarnia nas uczucie senności, stajemy się spowolnieni, niezgrabni i drażliwi.
Czy można w takim razie uzależnić się od kofeiny? Na pewnie nie w tym samym znaczeniu, jak ludzie uzależnieni od narkotyków. Natomiast ciało może być tym elementem, który się od niej uzależnia. Bowiem to ono potrzebuje tego dodatkowego impulsu do „przebudzenia”. Kofeina usuwana jest z naszego organizmu około 24 godziny. Dopiero po tym czasie opuszcza nasz system, i ponownie budzi się pragnienie do odczucia kolejnego „impulsu”.


Picie kawy to rytuał, który zakorzenił się w naszym codziennym zachowaniu

Wiele osób ma w zwyczaju picie rano kawy jako pierwszy odruch po przebudzeniu, inni kiedy czytają gazetę, lub kiedy spotykają się z przyjaciółmi. Jest to postrzegane jako bardzo przyjemna chwila. A dodatkowe uczucia, które wyzwala kofeina w naszym organizmie, wzmacniają ten rytuał. Jest osadzony w naszym życiu jako ten przyjacielski i akceptowany społecznie.

Są oczywiście powody, dla których warto zrezygnować z picia kawy jak np. problemy z spaniem czy problemy z układem pokarmowym. Jeśli starasz się ograniczyć picie kawy, najlepiej rób to stopniowo, tak aby Twój organizm nie przeżył nagłego szoku.


SHARE THIS

RELATED ARTICLES