co-oznaczaja-biale-plamki-na-paznokciach

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

PYTANIE:

Zauważyłam u siebie białe plamki na paznokciach. Czy to oznacza jakąś chorobę?

 

ODPOWIEDŹ:

Płytka paznokcia u każdego zdrowego człowieka jest bezbarwna. Przybiera kolor tkanki skórnej, która się pod nią znajduje. Zdrowa płytka paznokcia jest jasnoróżowa, nie posiada przebarwień ani zżółknięć. Zbudowana z keratyny chroni nas przed urazami i zakażeniami.

Zdrowe paznokcie są lśniące, gładkie i przezroczyste. Kiedy pojawiają się na nich przebarwienia, białe plamki to oznaka, że coś dzieje się z organizmem.Z medycznego punktu widzenia białe plamki na paznokciach to leukonychia. Tym terminem określa się tzw. bielactwo paznokci. Nie jest to niebezpieczna choroba ani ostateczna diagnoza przy tego typu schorzeniach.

Białe plamki na paznokciu to przede wszystkim niedobór witamin i minerałów zwłaszcza cynku, wapnia, żelaza. Mogą świadczyć o zakłóconym metabolizmie i grozić osłabieniem odporności na choroby wirusowe. W przypadku pojawienia się problemów warto sprawdzić i wykluczyć takie choroby jak niewydolność serca, choroby infekcyjne, niewydolność nerek, grzybica.

Jeśli problem pojawia się często warto udać się do lekarz i skonsultować go z dermatologiem.

Jak dbać o paznokcie?

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Wbrew pozorom to jeden z podstawowych elementów mających wpływ na zdrowie nie tylko paznokci, ale całego organizmu. Spożywaj dużo nabiału, ryb, owoców, które dostarczają organizmów niezbędnych witamin i minerałów.

Sprzątaj w odzieży ochronnej, rękawiczkach, które zabezpieczają delikatną skórę rąk i paznokcie przed niepowołanymi urazami.

Unikaj częstego manicure lub wykonuj go w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Czasem domowym sposobem można paznokciom bardziej zaszkodzić.

Unikaj lakierów do paznokci słabej jakości. Lakiery wysuszają płytkę paznokcia i powodują jej żółknięcie. W efekcie paznokcie stają się mało estetyczne. Dbaj o nie używając emulsji i odżywek, które zawierają specjalne witaminy dodatkowo odżywiające płytkę paznokcia.

Czekamy na Twoje pytania i komentarze!

SHARE THIS

RELATED ARTICLES