Bromelina – z czym to się je?

Słyszałaś o bromelinie? To ekstrakt z ananasa, a dokładnie enzym, który hydrolizuje (trawi) białka. Pozyskiwany jest ze świeżego ananasa. Ten dostępny w sklepach zazwyczaj uzyskiwany jest z łodygi ananasa i różni się od enzymu występującego w owocu. Preparaty zawierające bromelię są wytwarzane głownie w Japonii oraz na Tajwanie i Hawajach.


Jak działa bromelina?

Bromelina to silny środek przeciwzapalny, który łagodzi bóle i opuchliznę oraz wspomaga gojenie tkanek. Z tego powodu stosowany jest bardzo często w kosmetyce do wykonywania enzymatycznego peelingu oraz w kremach antycellulitowych, środkach wspomagających gojenie ran, kremach na blizny, kremach ułatwiających wchłanianie krwiaków. W medycynie stosowany jest w urazach sportowych, stanach zapalnych stawów, skutecznością dorównuje niesteroidowym lekom przeciwzapalnym.

Jeśli chodzi o cudowne właściwości Bromeliny w kosmetyce to:

  • Wygładza cerę,
  • Przyspiesza gojenie skóry,
  • Rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe,
  • Łagodzi zmiany trądzikowe,
  • Oczyszcza skórę,

Jeśli chcecie wypróbować działanie bromelainy na własnej skórze to polecam Wam przepis od Alina Rose na delikatny peeling enzymatyczny. Po linkiem znajdziecie pełny skład peelingu oraz kilka słów od autorki.


Bromelaina na odchudzanie?

Coraz częściej jej zastosowanie znajdujemy również w diecie. Bromelina ułatwia rozkład tłuszczów i skrobi, dlatego jest wykorzystywana jako suplement wspomagający odchudzanie. Ułatwia trawienie dlatego niektórzy przyjmują ją doustnie 2-3 razy dziennie. W aptekach znajdziecie ją w postaci tabletek. Zdaniem producentów suplementów zawierających bromelinę, jedna tabletka zawiera wyciąg aż z 10 sztuk ananasa i to właśnie dzięki niej, nawet jeśli nie zmienimy sposobu odżywiania, będziemy systematycznie chudli.

Nie nabieraj się jednak na tego typu chwyty marketingowe. Bromelina ma mnóstwo cudownych właściwości, ale nie jest złotym środkiem na odchudzanie.

Jest jednak zdrowa dlatego, Drogie Panie, Ananas w dłoń i do dzieła. I nie martwcie się o kalorie. Plaster ananasa o wadze 80g zawiera 45kcal i 1,2g błonnika pokarmowego.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES