Mity na temat zmarszczek

Zmarszczki powszechnie uważane są za oznakę starzenia się. Zmarszczki z definicji to marszczące się fałdy na skórze, które najczęściej są powodem naturalnego procesu starzenia się skóry. W medycynie zmarszczki znane są jako rhytides.


Przyczyny powstawania zmarszczek

Z lekcji biologii każdy z nas na pewno pamięta, że istnieją dwie górne warstwy skóry: naskórek i skóra właściwa. Naskórek znajduje się na zewnątrz i jest częścią skóry, które jest wyraźnie widoczna. Z biegiem czasu skóra traci ważne cząstki, takie jak elastynę, kolagen czy glikozaminoglikany. Utrata tych cząsteczek prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry, jak również jej struktury i jędrność. Wynikiem tego są właśnie zmarszczki.


Akceleratory zmarszczek

Istnieją pewne sposoby, które mogą przyspieszyć powstawanie zmarszczek. Pierwszą i podstawową jest kontakt z nadmierną ilości światła słonecznego. Opalanie się bez dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej, jak kremy czy olejki z filtrem, może zwiększyć liczbę zmarszczek jak również przyspieszyć proces ich pojawiania się. Podobnie w przypadku nadużywania dymu papierosowego czy zanieczyszczeń środowiska.

Czynniki wewnętrzne, które mają wpływ na pojawianie się zmarszczek to m.in. niższy poziom estrogenu i spadek aktywności metabolicznej przez komórki skóry.


Jak zmniejszyć proces pojawiania się zmarszczek?

Na rynku istnieją setki produktów, których celem jest redukcja zmarszczek. Zwykle są one bardzo kosztowne, obiecują niewiarygodne przemiany, a w efekcie nie przynoszą żadnych zmian.

Zamiast sięgać po cudowne specyfiki warto wiedzieć, że najlepszym sposobem na zmniejszenie procesu starzenia się skóry i pojawiania zmarszczek jest zachowanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Pomogą nam w tym zwykłe kremy, maseczki, których celem zatrzymanie wody w skórze i jej ujędrnienie. Podczas codziennej pielęgnacji cery kremy do twarzy stosujemy dwa lub 3 razy dziennie. Podczas zakupu kremu koniecznie zwracajcie uwagę na to do jakiego rodzaju cery jest przeznaczony i czy ma właściwości nawilżające.

Naturalna walka ze zmarszczkami to również przeciwutleniacze, których należy szukać w produktach zawierających karotenoidy, witaminę E, witaminę C i zieloną herbatę.

Ważna jest również odpowiednia dieta, zdrowe odżywianie, w tym głównie owoce i warzywa, które mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych, które mogą pomóc w walce ze zmarszczkami.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES