Obalamy mity na temat pielęgnacji włosów

Ile porad od koleżanek czy fryzjerów słyszałaś w swoim życiu na temat prawidłowej pielęgnacji włosów? A jak myślisz, jaka część tych porad jest prawdziwa?

Czy powinnaś myć włosy częściej niż co dwa dni? Czy naturalne rozjaśnianie włosów promieniami letniego słońca jest bezpieczne? Albo czy zimna woda rzeczywiście korzystnie wpływa na Twoje włosy?

Jeśli przynajmniej raz odpowiedziałaś tak, na powyższe z pytań, lepiej zanurz się w lekturę jaką dla Ciebie przygotowałyśmy.


Jeśli ciągle używasz tego samego szamponu, to w końcu przestanie on działać.

Nie trzeba ciągle zmieniać szamponu tylko po to aby utrzymać czystości włosów – bo przecież o to chodzi w tej pielęgnacji prawda? Ale jeśli niedawno zaczęłaś farbować włosy lub zwiększyłaś częstotliwość korzystania z gorących narzędzi (np. prostownica, lokówka), to zmiana szamponu może okazać się dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli postawisz bardziej na szampon nawilżający. W innym wypadku możesz trzymać się swojej ulubionej marki, zapachu czy butelki szamponu tak długo, jak tylko zapragniesz.


Płukanie zimną wodą sprawia, że włosy są bardziej błyszczące.

Styliści fryzur uwielbiają rozprzestrzeniać tę ewangelię (tak to nazwijmy!). Ich uzasadnienie: lodowata woda sprawia, że łuska włosa, leży płasko przez co światło lepiej odbija się od włosa i sprawia, że są one bardziej błyszczące. Ale nie ma na to naukowych badań!

Twoje włosy, nie zawierają żadnych żywych komórek, nie reagują na zimne (lub gorące) temperatury wody. Użyj odżywki lub produktów do stylizacji, które zawierają silikon i olejów celu wygładzenia naskórka. Ogranicz szkody włosów wynikające zwykle z zabiegów prostowania, gorących narzędzi i częstego farbowania. A włosy będą błyszczały zawsze.


Suszenie naturalnym powietrzem jest zdrowsze niż suszenie gorącym powietrzem suszarki.

obalamy-mity-na-temat-pielegnacji-wlosow
Tak, najlepszy dla włosów jest podmuch naturalnego powietrza, ale co zrobić jeśli czasem potrzebujesz mieć włosy suche w 15 min?

Dermatolodzy porównując badania suszenia włosów w sposób naturalny i za pomocą suszarki zauważyli, że suszenie gorącym powietrzem powoduje większe uszkodzenia powierzchni włosa (zgodnie z oczekiwaniami), ale suszenie powietrzem (naturalnym) również może tworzyć uszkodzenia w głębszej nici włosa. Wnętrze włosów pęcznieje w kontakcie z wodą przez dłuższy okres czasu, co może tworzyć więcej szkód niż nawet układanie włosów.

Najlepiej jeśli w trakcie suszenia włosów skorzystasz z mniejszej mocy grzania suszarki (lub przytrzymasz kilkanaście centymetrów dalej od włosów), cały czas zmieniejąc strumień suszenia, aby nie koncentrować ciepła w jednym miejscu zbyt długo.


Aby mieć zdrowe włosy, szczotkuj je min. 100 razy na dobę.

Prawdopodobnie słyszałyście, że rygorystyczne szczotkowanie ułatwia dystrybuowanie naturalnych olejów na skórze głowy, co dodaje Twoim włosom naturalny połysk. Albo, że szczotkowanie stymuluje przepływ krwi do głowy i zwiększa wzrost włosów. Nie jest to prawda. W rzeczywistości, szczotkowanie powoduje tarcie na włosy, co prowadzi do uszkodzenia naskórka i jego pęknięcia, co z kolei sprawia, że włosy stają się kędzierzawe.

Myj włosy jak najrzadziej to możliwe i używaj odpowiednich narzędzi np. szeroko zębatego grzebienia. Unikaj szczotek do włosów z dzikiego włosia, nie są one jednolite, przez co szczególnie rygorystyczne dla włosów i skóry głowy.


Jeśli za często używasz szamponu, Twoja skóra głowy stopniowo będzie produkować coraz mniej oleju.

Bez względu na to jak często używasz szampon, Twoja skóra głowy produkuje taką samą ilość oleju. Ograniczanie wydatków na szampon nie będzie miało wpływu na Twoje gruczoły łojowe; genetyka i hormony określają ilości oleju, które są produkowane w ciele. Ale rzadsze używanie szamponu może to być przyczyną zanieczyszczeń i olej może gromadzić się na Twoich meszkach włosów i skóry głowy, powodując stany zapalne i podrażnienia. Co w efekcie może zahamować wzrostu włosów.

Wszyscy eksperci są zgodni: Jak często myjesz włosy to osobista decyzja. Umyj włosy szamponem nawilżającym, gdy czujesz, że tego potrzebujesz, nie ważne czy będziesz to robić codziennie lub co tydzień.


Jeśli masz tłuste włosy, pomiń odżywkę.

Przetłuszczające się włosy są efektem zbyt dużej ilości sebum produkowanego z tkanek skóry głowy, a nie odżywki jaką używasz. Pielęgnuj je szamponem oczyszczającym i odżywką, ale nakładaj ją tylko na końce włosów. Lub stawiaj na bardziej naturalne preparaty jak np. maska na włosy z oleju kokosowego.


Słońce jest najlepszym sposobem na rozjaśnienie włosów.

Chociaż słońce naturalnie rozjaśnia kolor, to z pewnością nie jest najlepszym sposobem na ich rozjaśnienie, a już na pewno nie najzdrowszym. Słońce pali skórę głowy, podobnie jak w trakcie opalania na plaży. Najlepszy sposób koloryzacji włosów to dostępne na rynku kremy do koloryzacji wolne od amoniaku. One faktycznie rozjaśniają włosy nie powodując uszkodzeń.Spanie z rozpuszczonymi włosami sprawia, że rosną szybciej.

Nie jest to prawdą, ale … , podczas gdy nie ma dowodów na to, że spanie z rozpuszczonymi włosami sprawi, że szybciej urosną, metoda ta jest często zalecana, jeśli coraz bardziej widoczne jest przerzedzenie włosów. Zapewnienia to, włosom lepszy komfort i chroni je przed dodatkowymi zniszczeniami, uszkodzeniami lub naprężeniu u nasady.


Siwe włosy są efektem stresu.

Chociaż stres może przyspieszyć siwienie, to prawdziwym powodem siwych włosów są melanocyty, które produkują melaninę (barwnik) nadający włosom kolor. Choć wiele osób uważa, że stres powoduje siwienie, to w rzeczywistości zależy od genetyki.


Mężczyźni wolą dłuższe włosy.

To chyba jedyny mit, który potwierdzamy!:)

Według badań, mężczyzn na ogół bardziej przyciąga do kobiet, których włosy sięgają przynajmniej do ramionach. W jednym z badań, zdjęcia kobiet zostały cyfrowo zmienione, tak aby dać im kolejno krótkie, długie i średniej długości włosów. Mężczyźni ocenili te same twarze jako bardziej atrakcyjne, gdy zostały one przypisane do dłuższych włosów.

To teraz pytanie do Ciebie. Które z mitów najczęściej słyszałaś w swoim życiu?

SHARE THIS

RELATED ARTICLES