Nadmierna potliwość stóp – jak sobie z tym radzić?

Jesień/ Zima to ciężki okres dla Twoich stóp. Grube i wysokie obuwie, często noszone cały dzień, stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, które żerują głównie na pocie i złuszczonych komórkach skóry. To z nich powstaje nieprzyjemny zapach będący ich produktem przemiany materii.

Nadmierna potliwość stóp to przykra i krępująca dolegliwość. Istnieją różne sposoby na radzenie sobie z tym problemem jednak wymagają czasu i cierpliwości.

Antyperspiranty do butów i do stóp

To jeden z podstawowych sposobów, na pozbycie się przykrego zapachu. Na rynku pełno jest dostępnych antyperspirantów w sprayu, sztyfcie, które aplikowane na gołą stopę szybko się wchłaniają i pozostawiają świeżość przez kilka godzin. Pamiętaj: zanim założysz skarpetkę upewnij się, że stopa jest sucha. Zadbaj również o to aby obuwie, którego używasz było suche. Wilgoć jest idealną pożywką bakterii dlatego wystrzegaj się takiego stanu.

Kąpiele stóp

Staraj się często moczyć stopy. Prócz płukanek dostępnych w sklepach warto sięgnąć po domowe specyfiki. Jednym z nich jest czarna herbata. Zaparz 2 torebki herbaty (około 15 minut) w 500 ml wody. Następnie rozcieńcz wywar z 2 litrami wody i mocz stopy około 20 minut.

Drugim ze sposobów jest moczenie stóp ze szklanką octu winnego. Możesz dodać do niego olejku tymiankowego, który posiada właściwości antyseptyczne likwidujące bakterie odpowiedzialne za przykry zapach.

Dla bardziej zdesperowanych polecamy wywar z kory dębu. Zalej wodą 3 łyżki kory i zagotuj. Dodaj wywar do wody i mocz stopy około 10 minut.

Soda – kąpiel w sodzie przynosi ukojenie dla stóp oraz niszczy bakterie zapobiegając ich dalszemu rozwojowi.

Obuwie

Staraj się unikać ciężkiego, mało przewiewnego obuwia. Jeśli jest taka możliwość staraj się przebierać buty w pracy i nie doprowadź nigdy do tego aby stopy gotowały się w butach. Odświeżaj buty specjalnym sprayem i dbaj o to aby były suche. Nigdy nie ubieraj wilgotnego obuwia. Pozwól stopom oddychać, a to umożliwi Ci obuwie z naturalnych skór, materiałów.

Odżywianie

Choć wydaje się dziwne również, odżywianie ma wpływ na nasze stopy, całe ciało. Jeśli lubisz ostre, tłuste potrawy spróbuj je ograniczyć. Zmiana nawyków żywieniowych na pewno wpłynie pozytywnie zarówno na całe ciało jak i przyniesie ulgę stopom.

Kiedy wizyta do lekarza?

Jeśli zauważysz, że paznokcie stóp zaczynają żółknąć, a zapach zaczyna być coraz bardziej dotkliwy koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie mocniejszych leków, w tym grzybobójczych. Grzybice stóp są częstym problemem u osób, które mają problem z utrzymaniem higieny stóp lub zaraziły się nią w publicznych miejscach typu basen, sauna.

Zapisz

SHARE THIS

RELATED ARTICLES