Kolagen naturalny: właściwości kosmetyczne, skład i rola, gdzie występuje

Kolagen jest najbardziej obfitym białkiem w ludzkim ciele.  Twardym, nierozpuszczalnym i włóknistym, które stanowi jedną trzecią białka w organizmie człowieka. Występuje w całym ciele, ale szczególnie w skórze, w kościach i tkankach łącznych. Niektóre rodzaje włókien kolagenowych są silniejsze niż stal.

Jest również jednym z naturalnych składników kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Wiele obiecuje, w szczególności młodszy wygląd, ale czy jego cudowne właściwości są prawdą?

 

Co to jest kolagen naturalny?

Z biegiem wieku białko włókniste zwane kolagenem rozkłada się, co prowadzi do utraty elastyczności skóry, w skutek czego pojawiają się zmarszczki. W większości kolagenów cząsteczki są pakowane razem tworząc długie, cienkie włókna.

Działają one jako konstrukcje nośne i komórki kotwiące ze sobą. Dają skórze siłę i elastyczność. Można zatem kolagen określić mianem „rusztowania”, które zapewnia skórze wytrzymałość i odpowiednią strukturę. Produkcja kolagenu maleje wraz z wiekiem i narażeniem organizmu na czynniki takie jak palenie papierosów i promieniowanie UV.

Istnieje co najmniej 16 różnych rodzajów kolagenu, ale od 80 do 90 procent należą do typów 1, 2 i 3. Te różne typy mają różne struktury i funkcje w zależności od źródeł pochodzenia.Jakie są źródła kolagenu?

Kolagen pod kątem źródeł pochodzenia można podzielić na dwa rodzaje:

Naturalny kolagen (tzw. endogenny kolagen), syntetyzowany jest przez organizm. Ma wiele ważnych funkcji w organizmie. Jego brak może być wynikiem wielu problemów zdrowotnych.

Syntetyczny kolagen (zewnętrzny kolagen) pochodzący z zewnętrznego źródła, takiego jak suplementy, jest używany do celów medycznych i kosmetycznych, w tym do naprawy tkanek ciała. Może być bowiem stosowany w opatrunkach z kolagenu, aby przyciągnąć nowe komórki skóry do miejsc rany.

 

Jaka jest kluczowa rola i skład kolagenu?

Kolagen jest wydzielany przez różne komórki, ale głównie przez komórki tkanki łącznej.

Znajduje się on w macierzy zewnątrzkomórkowej. Jest to skomplikowana sieć makromolekuł, która określa właściwości fizyczne tkanek ciała. Makrocząsteczka jest cząsteczką zawierającą dużą liczbę atomów. Wraz z wiekiem kolagen osłabia, powodując zmarszczki i problemy z chrząstkami.

W skórze właściwej lub w środkowej warstwie skóry kolagen pomaga tworzyć włóknistą sieć komórek zwanych fibroblastami, na których mogą rosnąć nowe komórki. Odgrywa również ważną rolę w zastępowaniu i regenerowaniu martwych komórek skóry.

Niektóre kolageny działają jako pokrycie ochronne dla delikatnych organów w ciele, takich jak nerki. Z wiekiem niestety nasze ciało wytwarza mniej kolagenu. Bowiem struktura skóry zmniejsza się.

Kobiety doświadczają dramatycznej redukcji syntezy kolagenu po menopauzie. W wieku 60 lat znaczny spadek produkcji kolagenu jest normalny.

 

Pochodzenie kolagenu w kosmetykach

Kolagen jest resorbowany. Oznacza to, że można go rozbić, nawrócić i wchłonąć z powrotem do organizmu. Można go również formować w zagęszczone ciała stałe lub żele. Dlatego salony kosmetyczne stosują kolagen w postaci wypełniaczy skóry. Wstrzykiwanie kolagenu może poprawiać kontur skóry i wypełniać zagłębienia, a nawet powstałe zmarszczki. Może również poprawiać miejsca występowania blizn, o ile nie mają ostrej krawędzi.

Wiele produktów zawierających kolagen, w tym kremy, ma na celu ożywienie skóry przez zwiększenie poziomu kolagenu w organizmie. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby mogły być wchłaniane przez skórę. Wszelkie korzyści prawdopodobnie wynikają z efektów nawilżających tych produktów. Nie zwiększają one bezpośrednio kolagenu.Jakie produkty wspierają wytwarzanie kolagenu?

Składnikami odżywczymi, które mogą wspierać powstawanie kolagenu, są:

Białko: zawarte w  mięsie, serze, soi i kapuście.
Witamina C: w pomarańcze, truskawki, papryka i brokuły.
Miedź: zawarta w skorupiakach, orzechach, czerwonym mięsie i trochę wody pitnej.
Witamina A: występująca w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz w żywności roślinnej jako beta-karoten.

Wiele substancji takich jak cukier, nikotyna, nadmierna ekspozycja skóry na słońcu uszkadzają naturalny kolagen. Dlatego ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia  i regularne treningi fitness, które mogą pomóc zmniejszyć oznaki starzenia i chronić kolagen, utrzymując skórę, kości, mięśnie i stawy zdrowe i silne przez dłuższy czas.
 

SHARE THIS

RELATED ARTICLES