kolagen-wlasciwosci-rodzaje-budowa

Jakie zastosowanie i rolę ma kolagen w kosmetyce?

Kolagen jest najbardziej obfitym białkiem w ludzkim ciele.  Twardym, nierozpuszczalnym i włóknistym, które stanowi jedną trzecią białka w organizmie człowieka. Występuje w całym ciele, ale szczególnie w skórze, w kościach i tkankach łącznych. Niektóre rodzaje włókien kolagenowych są silniejsze niż stal.

Jest również jednym z naturalnych składników kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Wiele obiecuje, w szczególności młodszy wygląd, ale czy jego cudowne właściwości są prawdą?

 

Co to jest kolagen naturalny?

Z biegiem wieku białko włókniste zwane kolagenem rozkłada się, co prowadzi do utraty elastyczności skóry, w skutek czego pojawiają się zmarszczki. W większości kolagenów cząsteczki są pakowane razem tworząc długie, cienkie włókna.

Działają one jako konstrukcje nośne i komórki kotwiące ze sobą. Dają skórze siłę i elastyczność. Można zatem kolagen określić mianem „rusztowania”, które zapewnia skórze wytrzymałość i odpowiednią strukturę. Produkcja kolagenu maleje wraz z wiekiem i narażeniem organizmu na czynniki takie jak palenie papierosów i promieniowanie UV.

Istnieje co najmniej 16 różnych rodzajów kolagenu, ale od 80 do 90 procent należą do typów 1, 2 i 3. Te różne typy mają różne struktury i funkcje w zależności od źródeł pochodzenia.Jakie są źródła kolagenu?

Kolagen pod kątem źródeł pochodzenia można podzielić na dwa rodzaje:

Naturalny kolagen (tzw. endogenny kolagen), syntetyzowany jest przez organizm. Ma wiele ważnych funkcji w organizmie. Jego brak może być wynikiem wielu problemów zdrowotnych.

Syntetyczny kolagen (zewnętrzny kolagen) pochodzący z zewnętrznego źródła, takiego jak suplementy, jest używany do celów medycznych i kosmetycznych, w tym do naprawy tkanek ciała. Może być bowiem stosowany w opatrunkach z kolagenu, aby przyciągnąć nowe komórki skóry do miejsc rany.

 

Jaka jest kluczowa rola i skład kolagenu?

Kolagen jest wydzielany przez różne komórki, ale głównie przez komórki tkanki łącznej.

Znajduje się on w macierzy zewnątrzkomórkowej. Jest to skomplikowana sieć makromolekuł, która określa właściwości fizyczne tkanek ciała. Makrocząsteczka jest cząsteczką zawierającą dużą liczbę atomów. Wraz z wiekiem kolagen osłabia, powodując zmarszczki i problemy z chrząstkami.

W skórze właściwej lub w środkowej warstwie skóry kolagen pomaga tworzyć włóknistą sieć komórek zwanych fibroblastami, na których mogą rosnąć nowe komórki. Odgrywa również ważną rolę w zastępowaniu i regenerowaniu martwych komórek skóry.

Niektóre kolageny działają jako pokrycie ochronne dla delikatnych organów w ciele, takich jak nerki. Z wiekiem niestety nasze ciało wytwarza mniej kolagenu. Bowiem struktura skóry zmniejsza się.

Kobiety doświadczają dramatycznej redukcji syntezy kolagenu po menopauzie. W wieku 60 lat znaczny spadek produkcji kolagenu jest normalny.

 

Pochodzenie kolagenu w kosmetykach

Kolagen jest resorbowany. Oznacza to, że można go rozbić, nawrócić i wchłonąć z powrotem do organizmu. Można go również formować w zagęszczone ciała stałe lub żele. Dlatego salony kosmetyczne stosują kolagen w postaci wypełniaczy skóry. Wstrzykiwanie kolagenu może poprawiać kontur skóry i wypełniać zagłębienia, a nawet powstałe zmarszczki. Może również poprawiać miejsca występowania blizn, o ile nie mają ostrej krawędzi.

Wiele produktów zawierających kolagen, w tym kremy, ma na celu ożywienie skóry przez zwiększenie poziomu kolagenu w organizmie. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby mogły być wchłaniane przez skórę. Wszelkie korzyści prawdopodobnie wynikają z efektów nawilżających tych produktów. Nie zwiększają one bezpośrednio kolagenu.Jakie produkty wspierają wytwarzanie kolagenu?

Składnikami odżywczymi, które mogą wspierać powstawanie kolagenu, są:

Białko: zawarte w  mięsie, serze, soi i kapuście.
Witamina C: w pomarańcze, truskawki, papryka i brokuły.
Miedź: zawarta w skorupiakach, orzechach, czerwonym mięsie i trochę wody pitnej.
Witamina A: występująca w żywności pochodzenia zwierzęcego oraz w żywności roślinnej jako beta-karoten.

Wiele substancji takich jak cukier, nikotyna, nadmierna ekspozycja skóry na słońcu uszkadzają naturalny kolagen. Dlatego ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia  i regularne treningi fitness, które mogą pomóc zmniejszyć oznaki starzenia i chronić kolagen, utrzymując skórę, kości, mięśnie i stawy zdrowe i silne przez dłuższy czas.
 

SHARE THIS

RELATED ARTICLES

  • Ja również od zawsze wątpiłam w to, że skóra wchłania ten kolagen. Uważam, że warto od dzieciństwa wpajać dzieciom żeby stosowały filtry UV, bo to bardzo ważne. Wiem, że na starość nie będę już bardzo piękna, ale wystarczy mi że mam świadomość, iż robię wszystko, by wyglądać kiedyś dobrze i czuć się dobrze.

  • Resorbowany – nowe słowo dla mnie na dziś 🙂 Jestem rówież bardzo ciekawa, jak kolagen sprawdza się w pięlęgnacji włosów 🙂

  • No właśnie, dokładnie – kolagen w kosmetykach jest w za dużych cząsteczkach, by przeniknąć do głębszych warstw skóry. Drażni mnie czasem manipulacja ludźmi przez producentów preparatów, którzy zapewniają odbudowę kolagenu itp. Możliwe, że rzeczywiście tu bardziej chodzi po prostu o silne nawilżenie skóry. 😉

  • Uwielbiam witaminę C w kosmetykach, póki co tylko w ten sposób walczę z upływającym czasem 😉 ale będę szukać innych składników, które także odbudowują kolagen 🙂