zdrowe-stopy

Zdrowe i piękne stopy? Zobacz jak o nie zadbać.

Wydawać by się mogło, że schowane w głębokich butach są niewidoczne. Wiosną jednak porzucamy ciężkie obuwie, a latem sięgając po sandały wymagamy, aby nasze stopy wyglądały zdrowo i świeżo. Niestety, skóra stóp oraz pięt, wymaga stałej pielęgnacji i specjalnego traktowania.

Skóra pięt podatna jest na różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia, rogowacenie, przesuszenia lub nadmierną potliwość. To ważne aby dbać o stopy regularnie.

Skóra pięt często bywa gruba i twarda. To dlatego, że wytwarzany jest dodatkowy naskórek, który bez odpowiedniej pielęgnacji twardnieje, a z czasem może nawet pękać. Wygląda nieestetycznie, oraz może pozostawiać rany, które goja się trudno, a czasem wymagają dodatkowej wizyty u specjalisty. Jak radzić sobie z takimi problemami? Jak odpowiednio pielęgnować stopy?

1. Zacznij od kąpieli wodnej

Przynajmniej dwa razy w tygodniu zafunduj stopom kąpiel 10-15 min. Dodaj do wody napar z ziół takich jak rumianek, rozmaryn lub siemię lniane, które dodatkowo zmiękczy i wygładzi skórę pięt.

2. Ścieraj, zmiękczaj, masuj

Po intensywnej kąpieli stóp pozbądź się zrogowaciałego naskórka. Możesz usunąć go pumeksem, lub w bardziej twardych miejscach wykorzystaj do tego tarkę, którą znajdziesz w każdej drogerii. Wykorzystaj do tego również peeling, który wymasuje skórę twoich stóp dzięki czemu staną się gładsze i delikatniejsze.

3. Nawilżaj intensywnie po każdej kąpieli

Sama kąpiel stóp nie wystarczy. Ważny jest również ostatni etap czyli ich odpowiednie nawilżenie. Po każdej wieczornej kąpieli wmasuj w stopy krem nawilżający. Zwracaj uwagę na to aby w kremie występował mocznik, wit. A, lanolina, kwasy AHA i olejki roślinne. Raz na tydzień zafunduj stopom nocne nawilżenie. Nałóż na nie grubą warstwę kremu i załóż bawełniane skarpetki. Stopy odżyją i staną się znacznie bardziej miękkie.

Pamiętaj, że zdrowe stopy świadczą o zdrowej kobiecie. Jeśli zauważysz, że paznokcie stóp żółkną lub wrastają. Pięty są popękane lub bardzo twarde to oznacza, że musisz rozpocząć ich intensywną pielęgnację.

Ocena posta

8.8

Reader Rating: (1 vote) 6.3

SHARE THIS

RELATED ARTICLES