jak-radzic-sobie-ze-spierzchnietymi-ustami

Jak radzić sobie ze spierzchniętymi ustami?

Zima nie odpuszcza dlatego mamy dla Was kolejny artykuł z poradami. Ostatnio pisałyśmy o tym jak radzić sobie zimą z suchą skórą?. Dziś mamy coś na temat, który dotyka co trzecią z nas czyli spierzchnięte usta.

Internet roi się od spiskowych teorii na temat balsamów do ust. Niektórzy twierdzą, że popularne produkty są specjalnie naładowane składnikami, które wręcz powodują pogorszenie kondycji naszych ust, gwarantując tym samym, że kupimy więcej balsamu.

Eksperci twierdzą, że wiele z tych pogłosek, ale nie wszystkie, są albo przesadzone albo głupie. Aby jednak zrozumieć zalety i wady balsamu, musisz rozpoznać unikalne cechy twoich ustach.


Z czego składają się nasze usta?

Jeśli chodzi o skórę to w przeciwieństwie do swoich ramion, nóg i tułowia, twoje usta są pokryte skórą „przejściową”, która nie posiada warstwy rogowej: twardej warstwy zewnętrznej. To dlatego twoje usta wyglądają na czerwone porównaniu do reszty twarzy.

Skóra warg jest podobna do wewnętrznej błony śluzowej jamy ustnej i nosa. Ale w przeciwieństwie do tych miejsc, Twoje usta nie skrywają się w ciepłym, wilgotnym, chronionym środowisku. Więc kiedy pogoda się zmienia – robi się zimno i sucho, usta mają trudności z radzeniem sobie z tymi zmianami.

Co gorsza, twoja ślina zawiera enzymy przeznaczone do podziału tłuszczów i białek. Więc jeśli zaczynasz lizać suche usta, aby je nawilżyć, powłoka śliny może zaostrzać szkody związane z pogodą. Podobnie, lizanie ust przed nałożeniem balsamu może prowadzić do uszkodzenia skóry.

Jednym z powodów dla których balsamy dostają złe opinie jest to, że większość ludzi nie rozumie, jak te produkty działają. Choć niektóre mają łagodne właściwości nawilżające, balsamy do ust, nie są przeznaczone do wchłonięcia w skórę niczym balsam do ciała. Przeciwnie, są one zaprojektowane tak, aby pokryć usta, tworząc nietrwałą tarczę, która zapobiega przed ich wysuszeniem.Czy skóra warg uodparnia się na balsam?

Balsam zapewnia komfort ust, ale niektórzy eksperci twierdzą, że nieustanne stosowanie niektórych rodzajów balsamów do ust może rozleniwiać skórę, która przyzwyczajając się do ciągłego nawilżenia sama przestaje się bronić.


Na jakie balsamy trzeba uważać?

Niektóre balsamy zawierają mentol, który może być łagodzący i chłodzący, ale również może być drażniący. Dlatego dermatolodzy nie polecają korzystać z tych produktów w sposób ciągły.

Inne produkty zawierają złuszczające składniki, które mogą rozpalać usta. Fenol i carmol to dwa składniki na które trzeba uważać. Są to łagodne substancje drażniące, które mogą zwiększyć przepływ krwi i powodować niewielki obrzęk warg.

Jest również możliwe, że jeden ze składników w balsamu może spowodować reakcję alergiczną. Biorąc jednak pod uwagę, jak wiele osób korzysta z balsamów do ust, to nie dziwne, że niektórzy faktycznie doświadczają reakcji.


Co jest zatem najlepszym rozwiązaniem na spierzchnięte usta?

Złuszczanie usta delikatnie pod prysznicem za pomocą szmatki do mycia. Pomijanie wszystkich fantazyjnych lub aromatycznych balsamów na rzecz jednego zawierające wosk, olejki i nic więcej. Pamiętaj: im mniej składników w balsamie, tym lepiej.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES

  • Mój niezawodny sposób na spierzchnięte usta to gruba warstwa kremu nivea na noc 😉 Nawilży i przy okazji przy ścieraniu nadmiaru rano usunie martwy naskórek 🙂 Stosuję to mniej więcej raz na miesiąc i nie mam problemu ze spierzchniętymi ustami 🙂