Jak prawidłowo dbać o włosy – Natalia Pawłowska [wywiad]

Zaprosiłyśmy do współpracy 3 blogerki, które zdradzą Wam jak prawidłowo dbać o włosy.

W poprzednim poście Marta z bloga „Martusiowy Kuferek oraz Karolina z blogaDbaj o włosy” zdradziły Wam jak dbać o włosy i jak rozpoczęła się ich przygoda z pielęgnacją. Tym razem zapraszamy Was do lektury wywiadu z Natalią Pawłowską z bloga „BlondHairCare.com„.


Cześć, mam na imię Natalia i od 2011 roku prowadzę bloga o pielęgnacji włosów: blondhaircare.com. Pewnego dnia, na początku 2011 roku, zauważyłam na chodniku dziewczynę o pięknych, grubych i gęstych włosach do talii i zapragnęłam, aby moje też się takie stały. Były bardzo zniszczone (spalone rozjaśnianiem i prostowaniem) i sprawiały mi mnóstwo problemów (elektryzowanie, puszenie, plątanie), więc po powrocie do domu usiadłam do komputera i przepadłam w świecie włosomaniactwa.

Na blogu pokazałam swoją drogę do zdrowych i zadbanych włosów, a także zdradziłam swoje pielęgnacyjne sekrety. W zeszłym roku, jako podsumowanie mojej włosowej działalności, wydałam swoją książkę pt. „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych„, która na razie dostępna jest w formie e-booka. Dzięki temu, że mam zdrowe włosy, mogę odkrywać inne włosowe obszary, np. stylizację. Poza włosami kocham koty, podróże, zdrowe jedzenie i masaże, a także interesuję się fotografią.


Czy farbujesz lub farbowałaś kiedykolwiek włosy?

Tak, farbowałam włosy od 2 klasy liceum, w sumie ok. 10 lat. W 2013 przestałam farbować, aby uzdrowić włosy (każde farbowanie niszczyło uwrażliwione końcówki, mimo że poprawiałam tylko odrosty, spływająca farba i tak drażniła osłabione końce) i w końcu znalazłam kompromis pomiędzy farbowaniem a naturalnymi włosami – jest nim delikatne sombre. Polecam sombre każdej dziewczynie, która: nie chce niszczyć włosów regularnym farbowaniem, nie lubi, gdy pojawiają się odrosty, ale jednocześnie źle się czuje bez rozświetlenia włosów.


Czy regularnie podcinasz włosy?

Tak, średnio co ok. 3-4 miesiące. Robię to zawsze, gdy włosy przestają się dobrze układać, zaczynają się niszczyć albo gdy włosy stają się niesforne: plączą się, puszą albo fruwają jak piórka.


Jakie rutynowe czynności wykonujesz na co dzień podczas pielęgnacji włosów?

Myję włosy bardzo dokładnie (czasami nawet dwu- lub trzykrotnie), dokładnie je spłukuję i nakładam odżywkę lub silikonowy olejek. Na koniec osuszam włosy ręcznikiem, podsuszam włosy suszarką (wyłącznie u nasady), a końcom pozwalam wyschnąć naturalnie. Gdy wyschną, szczotkuję je. W dni kiedy nie myję włosów, szczotkuję je co najmniej 2 razy dziennie. Codziennie staram się dobrze odżywiać, aby nie brakowało włosom substancji odżywczych – tylko dzięki witaminom, minerałom i innym związkom mogą rosnąć mocne i zdrowe. Pielęgnacja kosmetykami bez dostarczania wartości odżywczych nie jest tak skuteczna. Poza tym codziennie chronię włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi: w ciągu dnia upinam włosy w koczek, a w nocy nie usnę bez jedwabnej lub satynowej poszewki pod głową – moje włosy strasznie niszczą się podczas ocierania o szorstką poduszkę.


Jaką radę dałabyś osobie, której zależy na tym aby mieć zdrowe i długie włosy?

Nie zwlekaj z zadbaniem o włosy, bo są najpiękniejsza ozdobą kobiety. Dbaj o włosy pielęgnując je kosmetykami, odżywiając zdrowym pożywieniem i chroniąc przed zniszczeniami. Dbaj zarówno o włosy, jak i o skórę głowy. Obserwuj swoje włosy i wyciągaj wnioski, a następnie wykorzystuj je w pielęgnacji i stylizacji. Nie kopiuj pielęgnacji innych dziewczyn, jedynie inspiruj się tymi, które mają podobne włosy do Twoich. Bądź cierpliwa i systematyczna. Dbaj o różnorodność w pielęgnacji. Podetnij wszystkie zniszczone końcówki (w miarę możliwości). Zmień poszewkę na poduszkę na jedwabną. Zrezygnuj z regularnego prostowania i kręcenia lokówką. Unikaj twardych szczotek i grzebieni. Delikatnie rozczesuj swoje włosy – nie szarp, nie rozrywaj kołtunów. Myj włosy spokojnie, dokładnie i delikatnie. Myj włosy w letniej wodzie i nie pocieraj ich ręcznikiem – owiń głowę ręcznikiem i sam wchłonie nadmiar wody. Mogłabym tak jeszcze długo wymieniać… 🙂

Natalia, bardzo dziękujemy za wywiad, i życzymy Ci aby książka została w przyszłości wydana w formie papierowej i sprzedała się w nakładzie minimum 100 000 egzemplarzy!SHARE THIS

RELATED ARTICLES