Budowa i rodzaje włosów. Jak określić porowatość włosów?

Każdy włos znajduje się w mieszku włosowym i zbudowany jest z dwóch części – znajdującego się pod skórą korzenia (cebulki) oraz widocznej części (łodygi). Składniki odżywcze dostarczane są do włosa poprzez cebulkę. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Włosy zbudowane są z trzech warstw. Wewnątrz znajduje się rdzeń. Całą strukturę włosa stanowi kora zbudowana z keratyny.

Natomiast wszystko to ochrania osłonka zewnętrzna, którą tworzy keratyna w formie przezroczystych, ściśle ułożonych łusek. Łuski przytwierdzone są do włosa i siebie lipidowym spoiwem. Mają zdolność otwierania się (odchylania od łodygi) i ponownego zamykania. Tę zdolność wykorzystuje się np. podczas koloryzacji.

Rodzaje włosów

Niektórzy dzielą włosy na długie, szczeciniaste (rzęsy i brwi) oraz tzw. meszek włosowy. Na głowie występują wyłącznie włosy długie, czyli najmocniej zabarwione, których cykl życia jest najdłuższy (nawet kilka lat). W ich obrębie również wyróżniamy różne rodzaje włosów np. normalne lub zniszczone, cienkie lub grube, proste lub kręcone, suche lub przetłuszczające się.

Ze względu na budowę zewnętrznej warstwy włosów możemy podzielić je na:

włosy niskoporowate – o zamkniętych łuskach,
włosy średnioporowate – o delikatnie rozchylonych łuskach,
włosy wysokoporowate – o maksymalnie odchylonych łuskach.

Jak określić porowatość włosów?

Najpewniejszą informację uzyskamy na wizycie u trychologa, którego często nazywa się lekarzem od włosów. Badanie mikroskopowe daje 100% pewności. Czasami jednak wystarczy tylko obserwacja tego, jak włosy zachowują się w kontakcie z różnymi składnikami np. olejem kokosowym. Niskoporowate będą po nim ładniejsze, a wysokoporowate się napuszą. Pomóc może również test, który pozwoli określić porowatość włosów. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań o aktualny stan włosów oraz nasze pielęgnacyjne przyzwyczajenia.

WAŻNE!

Pozycja łusek ma wpływ na kondycję włosów, a w konsekwencji także na wybór najlepszego sposobu ich pielęgnacji. Jeśli łuski są zamknięte, włos dłużej utrzymuje wilgoć i nie wytraca cennych składników odżywczych. Jednocześnie trudniej jest go odżywić od zewnątrz, bo większość substancji ma problem z wniknięciem do wnętrza włosów. Im mocniej rozchylone łuski, tym łatwiej jest je odżywić i nawilżyć („piją” wodę i „jedzą” kosmetyki). Jednak kosztem bardzo szybkiej utraty tych składników, przesuszania, szorstkości, łamliwości. Sukces to znalezienie równowagi. Olejki do włosów i kosmetyki powinno się dobierać do porowatości.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES