fobia-spoleczna-trudny-przeciwnik

Fobia społeczna – trudny przeciwnik

Fobia społeczna to problem, który najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, a więc u osób między 11. a 20. rokiem życia. Znacznie częściej zmagają się z nią kobiety niż mężczyźni, a specjaliści szacują, że pośród całej światowej populacji z socjofobią żyje ok. 7% ludzi.


Fobia społeczna – przyczyny

Do tej pory nauka nie jest w stanie odpowiedzieć, gdzie leży przyczyna pojawiających się fobii. Wiadomo za to, że na fobie częściej zapadają osoby o wysokim stężeniu serotoniny (hormonu szczęścia) w ciele migdałowatym, powszechnie nazywanym centrum strachu. Jednocześnie badacze wskazują, że w lęki i nerwice zaangażowanych jest kilka części mózgu. Jednak wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na powstawanie fobii społecznej mają czynniki środowiskowe, tryb życia czy stres.


Czynniki wpływające na powstawanie lęku społecznego

Powszechnie mówi się o występowaniu 2 czynników, które mają wpływ na powstawanie lęku społecznego. Są to przede wszystkim czynniki genetyczne i tzw. czynnik rodzinny, występujący, gdy rodzice są zbyt surowi, krytyczni i wymagający wobec dziecka. Równie duży wpływ na powstawanie, a właściwie utrwalanie się zachowań związanych z lękiem ma wysoki próg oczekiwań społecznych, tj. nierealne kryteria urody, bycie najlepszym, osiąganie sukcesu w każdej dziedzinie życia itd.


Fobia społeczna – objawy

Lista objawów fobii społecznej jest naprawdę długa. Bez wątpienia utrudniają one normalne funkcjonowanie społeczne i wywołują znaczny dyskomfort życia. Fobie dzieli się na somatyczne i socjalne. Do pierwszych zalicza się: przyspieszone bicie serca, zwiększoną potliwość, drżenie rąk, duszności, zawroty w głowach, mdłości, parcie na pęcherz, silną i nagłą potrzebę oddania stolca oraz zaburzenia mowy. Natomiast objawy socjalne to lęk przed: wystąpieniami publicznymi, telefonowaniem do kogoś, rozmową z przełożonym, jedzeniem w towarzystwie, spotkaniami z osobami uznawanymi za autorytet lub osobami płci przeciwnej oraz przed wykonywaniem obowiązków zawodowych, gdy jest się obserwowanym.


Leczenie socjofobii

Czy to rzeczywiście jest fobia, czy nieśmiałość? Występowanie powyższych objawów może wskazywać również na inne jednostki chorobowe. Kiedy jednak specjalista zdiagnozuje fobię społeczną, zazwyczaj wdraża terapię poznawczo-behawioralną. Jej celem jest nauka chorego pozytywnego myślenia, wyzbycia się negatywnych emocji i lęków. Może również zaproponować wdrożenie leków antydepresyjnych. Jednak wszystko zależne jest od tego, czy socjofobii towarzyszą inne choroby. Często zdarza się bowiem, że łączy się ona z różnymi uzależnieniami.


Gdzie szukać pomocy?

Profesjonalnej pomocy udzieli Ci z pewnością wykwalifikowany specjalista. Kto leczy fobie? Najlepiej udać się do psychiatry, który zdecyduje jaki rodzaj leczenia jest potrzebny. Może on skierować Cię na terapię grupową bądź indywidualną do psychoterapeuty bądź wdrożyć leczenie farmakologiczne. Jeśli chcesz porozmawiać z kimś, kto na co dzień zmaga się z podobnym problemem, odwiedź forum medyczne Sanitera.pl. Znajdziesz tam ciekawe porady zdrowotne dotyczące m.in. stresu, uzależnień, leków i suplementów, a nawet medycyny konwencjonalnej. Pamiętaj, że jest to innowacyjny portal medyczny oraz miejsce spotkań wielu użytkowników, gdzie każdy pozostaje anonimowy!

SHARE THIS