Kefir – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze, dlaczego warto pić kefir

Dietetycy powtarzają jak mantrę: „Jedz pokarmy bogate w probiotyki, a będziesz miał zdrowe jelita„. Dlatego dziś kilka słów o kefirze, który ma sporo zalet, a przy okazji jest smaczny i wszechstronny – wykorzystasz go prawie w każdej potrawie.
Kefir to sfermentowany napój mleczny, który smakuje jak zwykły grecki jogurt, ale jest bardziej płynny, dzięki czemu można go również pić. Możesz dodać go do blendera przygotowując poranny koktajl lub posypać słodkimi dodatkami (miód, agawa i otręby), aby stworzyć pożywny deser.

wlasciwosci-zdrowotne-kefiru

Ten fermentowany napój mleczny (początkowo rozwinięty w regionie Kaukazu w górach Eurazji) zawiera bardziej zróżnicowany zakres bakterii – co najmniej 10 gatunków (w porównaniu z tradycyjnymi jogurtami, które mają ich zaledwie około czterech). Kefir dzięki bogatym kulturom bakterii może chronić nasz układ pokarmowy przed zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, a zawarte w nim bakterie pomagają zmniejszyć zaparcia oraz inne choroby zapalne jelit. Jeśli nie tolerujesz laktozy, łatwiej strawisz kefir niż mleko, ponieważ jego probiotyki zużywają dużo problematycznego cukru zanim go wypijesz.Dlaczego kefir stał się nagle gwiazdą sceny zdrowia i odnowy biologicznej? Napój jest silnym źródłem probiotyków, żywych bakterii, które utrzymują wszystko płynnie w naszych układach trawiennych. Choć nasze jelita zawierają już miliardy bakterii, probiotyki, które spożywamy ze zdrowych źródeł żywności, takich jak kefir, zapewniają, że dobre i złe gatunki pozostają w równowadze ze sobą.

Popijając sfermentowaną żywność, taką jak jogurt, kapusta kiszona, czy kefir, pomagamy również utrzymać nasze systemy odpornościowe w sile i naszą wagę w ryzach. Pozytywne efekty probiotyków obejmują również umysł: badania wykazały, że probiotyki mogą przynieść korzyści zdrowiu emocjonalnemu.

Pamiętaj: Zdrowe odżywianie, to przede wszystkim świadome odżywianie.

Oceń artykuł
Jakość
Długość
Zdjęcie
USER RATING

SHARE THIS

RELATED ARTICLES