Mała czarna? Poznaj historię ponadczasowego klasyku

1 października 1926 r. to dzień, w którym Coco Chanel w magazynie Vouge zaprezentowała swój najnowszy model: czarną sukienkę. Jak się później okazało był to jej życiowy projekt.

Sukienka sięgała lekko poniżej kolan, rękawy były długie i obcisłe, dekolt płytki w formie tzw. łódki. Materiał z którego powstała to delikatna krepa. Sukienka była dopasowana, ale nie obcisła, dzięki czemu zapewniała swobodę poruszania się.


20 lat później

Mała czarna stała się nieodzowną częścią garderoby gwiazd filmu i estrady.

Marylin Monroe, Brigitte Bardot, które śmiało można nazwać czołowymi fashionistkami tamtego okresu, upodobały sobie tę część garderoby. Przełom zaś nastąpił po premierze filmu: „Śniadanie u Tiffaniego” w 1961 r. z Audrey Hepburn w roli głównej, który zapoczątkował – można śmiało powiedzieć – kult małej czarnej.

Sukienka Audrey była bez rękawów, posiadała jedynie grube ramiączka. Krój był bardzo ciekawy, gdyż odkrywał całe łopatki przy całkowicie zakrytych plecach. Dodatki w postaci rękawiczek i pereł dopełniały całości.


I co dalej?

Jedne kobiety wolały czarną sukienkę w wersji mini, inne wolały model za kolano. Mała czarna przechodziła kolejne ewolucje. Można powiedzieć, że podejście do niej zmieniało się wraz z panującym nurtem. W latach 90-tych nazywanych epoką grunge’u do małej czarnej noszono sandały, ciężkie buty, skórzane kurtki i mocną biżuterię.


Czarna sukienka dzisiaj

Mówiąc o czarnej sukience, rzadko mamy na myśli identyczny fason. Prosta, z długim rękawem lub bez, za kolano, a może przed i lekko rozkloszowana? Każda z nich w połączeniu z dodatkami spełni taką rolę, jaką chcemy jej nadać.

Narzucając żakiet i klasyczne czarne szpilki możesz udać się do biura. Dobierając złotą lub srebrną biżuterię i odkryte buty na szpilce świetnie odnajdziesz się na koktajlowym party, zaś wygodne botki i ramoneska z powodzeniem sprawdzą się na wyjście ze znajomymi.

Moda zatacza krąg, nierzadko w sklepach można spotkać fasony nawiązujące do lat 50 tych. Ważne abyś znalazła swój model małej czarnej sukienki, która zawsze wygląda dobrze.

SHARE THIS

RELATED ARTICLES