Joga – czym jest?

Joga to wywodząca się z Indii filozofia zajmująca się związkiem pomiędzy ciałem, a umysłem. Słowo Joga ma wiele znaczeń, jednym z nich jest „ujarzmienie” czyli opanowanie własnego ciała i umysłu. Jest to niezwykle trudna umiejętność, dlatego niektórzy muszą praktykować latami aby dojść do perfekcji.

Czy wiesz, że naukowcy odkryli niedawno, że oprócz łagodzenia problemów z plecami, joga może stanowić pomoc dla osób cierpiących na astmę i stwardnienie rozsiane?

joga-trening-dla-poczatkujacych-w-domu

Joga dla początkujących

24 stycznia 2017 . by Kasia

Masz wrażenie, że wszyscy Twoi znajomi mówią o jodze? Koleżanki zachwycają się jej zbawiennym wpływem na sylwetkę, a nerwowi dotąd koledzy stali się zrelaksowani niczym buddyjscy mnisi? Być może przyszedł już czas, byś Ty również dowiedziała się, w czym tkwi sekret tej wyjątkowej formy aktywności. Ostatnio pisałyśmy o zbawiennym wpływie jogi na nasze ciało, i…

READ MORE

Joga koi bóle pleców

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), School of Medicine, 21 osób po 60-tym roku życia zaczęły uprawiać jogę dwa razy w tygodniu. Każdy z ochotników miał zaokrągloną górną partię grzbietu, która może znacznie ograniczać normalny ruch i funkcjonowanie.

Systematyczne ćwiczenia były w stanie zmniejszyć ich krzywiznę o 6 procent oraz zwiększyć szybkość chodzenia o 8 procent. Joga pomogła również zbudować równowagę. Badania UCLA, opublikowane w American Journal of Public Health sugerują, że joga wpływa na wzrost ogólnej wytrzymałości i elastyczności organizmu.

Czy wiesz, że…

Kundalinijoga to jeden z najbardziej tajemnych i ezoterycznych systemów rozwoju i doskonalenia duchowego wywodzący się z obszaru kulturowego Indii. Kundalinijoga to tantryczna metoda jogi, polegająca na umiejętnym pobudzaniu ognistej w swej naturze, siły życia drzemiącej u podstawy kręgosłupa.

Joga łagodzi ból nadgarstka

Średnio co 20 Polak cierpi na zespół cieśni nadgarstka (CTS), bolesnego stanu, w którym obrzęk ścięgna naciska na nerwy w nadgarstku. Konwencjonalne środki leczenia obejmują unieruchomienie stawów w szynie lub nawet operację. Ale zgodnie z badaniami opublikowanymi latem ubiegłego roku w Annals of Medycyny, joga może być jednym z najbezpieczniejszych zabiegów łagodzących objawy tej dolegliwosci.

 

Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na CTS, które zaczęły ćwiczyć Jogę systematycznie (i prawidłowo) dwa razy w tygodniu przez 8 tygodni, osiągali czterokrotną poprawę siły chwytu i dwukrotny spadek bólu.

Joga zmniejsza stres

Joga może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. W badaniu opublikowanym w Journal of Medicine , 15 żołnierzy armii trenowało jogę dwa razy dziennie. Po 3 miesiącach, grupa ta wykazała znaczący spadek ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszyło się prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca i nadciśnienia tętniczego.

Hathajoga to jedna z najbardziej znanych na Zachodzie tradycji indyjskiej jogi, bazująca głównie na pozycjach ciała zwanych asany, sześciu procesach oczyszczających krija oraz na kontroli oddechu (pranajama).

Joga twarzy

Joga pomaga naturalnie zwalczyć zmarszczki. Ćwiczenia wykonywane w ramach jogi twarzy są w stanie przywrócić jej blask i poprawić koloryt cery. Efekty przychodzą zwykle po 2-3 tygodniach regularnych ćwiczeń.