jakie-naturalne-skladniki-znajde-w-kosmetykach-ekologicznych

Półki drogerii uginają się pod ciężarem słoiczków, fiolek i buteleczek. W każdej z nich znajdują się składniki, gwarantujące skórze blask, niezwykłą miękkość i wygładzenie. Czy oby na pewno?
Niestety, analizując skład kosmetyków tradycyjnych można dojść do wniosku, że przyniosą naszej skórze więcej zła niż pożytku.

Niewiele osób ma świadomość różnic pomiędzy kosmetykami naturalnymi i kosmetykami ekologicznymi. Trudno się dziwić. Oba określenia kojarzą się bowiem ze zdrowiem, starannie wyselekcjonowanymi roślinnymi składnikami i korzystnym wpływem na skórę.
Czym w takim razie są kosmetyki naturalne i jak wygląda ich proces powstawania?

Proces produkcji kosmetyków naturalnych powinien spełniać wymagania Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Winien odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego, a składniki kosmetyków naturalnych powinny być otrzymywane:

 • z naturalnych substancji pochodzenia roślinnego,
 • z naturalnych substancji pochodzenia zwierzęcego, o ile proces pozyskiwania składnika został przeprowadzony bez szkody dla zwierząt,
 • z naturalnych substancji pochodzenia mineralnego.

Jaka jest różnica między kosmetykami naturalnymi a kosmetykami ekologicznymi?

Zarówno kosmetyki ekologiczne, jak i kosmetyki naturalne zawierają naturalne składniki. Jednak w przypadku kosmetyków ekologicznych powinny one pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych. Niestety, aktualnie obowiązujące prawo nie definiuje, jaki odsetek składników powinien posiadać stosowne certyfikaty.

Choć producenci kosmetyków naturalnych nie muszą spełniać surowych norm, polskie marki kosmetyków naturalnych coraz częściej wykorzystują w swoich produktach ekologiczne surowce.

Dlaczego kosmetyki naturalne są droższe od tradycyjnych?

Polskie (podkreślmy to!) kosmetyki naturalne wcale nie muszą być drogie. Na naszym rynku istnieje naprawdę dużo kosmetycznych hitów w przystępnych dla portfela cenach.

W jaki sposób odróżnić prawdziwe, ekologiczne kosmetyki od tych, które są „eko” tylko pozornie? Na pewno nie ceną. Blogi, vlogi i wiarygodne publikacje w branżowych portalach internetowych będą doskonałym źródłem informacji.

Jak wygląda prawidłowy skład kosmetyków ekologicznych?

Kosmetyki ekologiczne zawierają naturalne substancje, pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych. Składniki te wykazują zbawienny wpływ na skórę, doskonale spełniają jej potrzeby i co najważniejsze… nie obciążają niepotrzebną porcją silikonów, syntetycznych barwników, aromatów i olejów mineralnych.

Analizując skład warto zwrócić uwagę na składniki:

 • roślinnego,
 • mineralnego,
 • zwierzęcego, o ile proces pozyskiwania składnika został przeprowadzony bez szkody dla zwierząt.

 

Jakich substancji wypatrywać w składzie kosmetyków naturalnych?

Najpopularniejsze składniki to wszelkie substancje pochodzenia roślinnego oraz substancje pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mleczko pszczele, propolis, mleko, miód, wosk pszczeli czy lanolina, algi, glinki, olejki eteryczne oraz ich frakcje, naturalne barwniki (oznaczone na opakowania symbolami CI 75100 – CI 77947), naturalne emuglatory, np. estry poliglicerolu, sacharozy, alkilowane poliglukozydy, naturalne emolienty, np. estry pochodzenia naturalnego, nieorganiczne sole i tlenki otrzymane z minerałów, guma ksantanowa, skrobia, celuloza.

A co z konserwantami? W przypadku kosmetyków naturalnych dopuszczalne jest używanie jedynie konserwantów identycznych z naturalnymi. Oznacza to, że ich odpowiedniki w identycznej lub bardzo zbliżonej formie znajdują się w przyrodzie.

Konserwantami identycznymi z naturalnymi są m.in.: kwas benzoesowy, jego sole i ester etylowy, kwas salicylowy oraz jego sole, kwas sorbowy i jego sole czy alkohol benzylowy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kosmetyków ekologicznych. Składniki powinny pochodzić z certyfikowanych, organicznych upraw. Winny być również pozyskiwane w sposób niezagrażający środowisku. Wykorzystywane do ich produkcji rośliny nie mogą być poddawane działaniu środków syntetycznych nawozów czy wód ściekowych.

Jakich składników nie powinny zawierać kosmetyki ekologiczne?

 • silikonów,
 • syntetycznych barwników i sztucznych aromatów,
 • karbomerów,
 • substancji etoksylowanych (PEG),
 • olejów mineralnych,
 • glikoli oraz innych pochodnych ropy naftowej
 • składników pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie
 • konserwantów, które nie są identyczne z naturalnymi.

Jak przełożyć te dane na skład kosmetyków naturalnych? Jakie określenia, pojawiające się na pudełeczku kremu powinny wzbudzić naszą czujność?

jakich-skladnikow-nie-znajde-w-kosmetykach-ekologicznych

Jak czytać etykiety kosmetyków ekologicznych?

Zrezygnuj z zakupu kosmetyku, jeśli na jego opakowaniu pojawi się składnik typu: Mineral Oil, Paraffinum, Dimethicone, Formldehyd, Cyclomethicone, Propylene Glycol.

Składniki, których nazwy zaczynają się od PEG oraz Paraben, Methylparaben, Phenoxyethanol,  oraz substancje oznaczone literkami CI z numerem, Dicocodimonium chloride, chlorek benzalkonium, Cinnamal, eugenol, linalool, d-limonen, farnesol, czyli kompozycje zapachowe uzyskane w sposób syntetyczny.

Czytanie etykiet umieszczonych na opakowaniach powinno stać się zdrowym nawykiem. To, jakie substancje dostarczasz skórze każdego dnia jest przecież równie ważne jak to, co spożywasz.

Stosując kosmetyki naturalne bez parabenów, silikonów i sztucznych barwników wyświadczysz swojej cerze ogromną przysługę. Gładkość, miękkość, doskonałe nawilżenie i zdrowy koloryt będą tego najlepszym dowodem.